Výklad karet

Vyklad karet slouží zpravidla k předpovídání budoucnosti prostřednictvím vědmy či věštce a řadí se tak k mantickým praktikám. K výkladu karet, nebo také odborně ke kartomantii, se dnes používají nejrůznější sady karet. Ve střední Evropě se těší veliké oblibě lidové Mariášové karty. Běžně se používají Tarotové karty, Cikánské karty, Andělské karty, karty Lenormand, ale i Kanastové karty a jiné. Které jsou však nejstarší? A jak to bylo s historií výkladu karet?

Historie výkladu karet

Zamíchat sadu znaků a pak se snažit z jejich pořadí vysledovat analogii se zdánlivě stejně náhodným osudem zkoušeli lidé již od pradávna. V Evropě počala historicky kamenná obdoba karet – runy. Avšak původ opravdových karet sahá až do starého Egypta, ze kterého se původní Tarotové karty rozšířily do Evropy během křížových výprav. Staly se zájmem majetné šlechty, která se měla o co starat i obávat. Svoji obkreslovanou verzi pro chudé s sebou počátkem středověku přivezli i kočovné kmeny v podobě Cikánských karet. Společně s věštbou z ruky se staly folklórem.
Leč brzy postihovaným.

Středověká církev vnímala výklad karet jako praktiku čarodějnic, a tak i karty mohly vést k upálení. Pravděpodobně právě v této temné době začaly být karty používány i jako „nevinný“ hrací nástroj. Zamíchaná sada karet náhodou určí vítěze. Podobně na tom byly i oblíbené kostky.

Poměry se začaly uvolňovat již počátkem 16. století, kdy začaly vznikat knihy o hracích kartách a hrách v karty. Trvalo však ještě další dvě staletí, než francouzská revoluce zcela uzavřela temnou kapitolu církve. Není divu, že to byla právě Francouzska, madame Lenormand, která vytvořila první novodobou sadu věšteckých karet.

V průběhu 19. století se usadily dvě větve dodnes používaných výkladových sad Tarotu. Rider-Waiteův, používaný v anglicky mluvících zemích a Crowleyho tarot,
který se používá i u nás.

Výklad karet dnes

V Orisio se samozřejmě věnujeme výkladu Tarotu, kartám Lenormand, Andělským kartám, kartám Mariášovým, ale i jiným věšteckým praktikám. Profesionálové, kteří vykládají karty pro Orisio, znají svoji sadu karet vždy již mnoho let a jsou zběhlí v hledání odpovědí všech druhů. Věštění z karet může být tím pravým pomocníkem při těžkých životních rozhodnutích. Výklad karet se v dnešní době těší velké oblibě.
V naší věštírně online si můžete vybrat z několika výborných kartářek.

 

Druhy karetního výkladu

Tarot

Lidé se odedávna snaží nahlédnout do budoucnosti, prostřednictvím rozličných věšteckých technik...

otevřít

Andělské karty

Vždy bychom měli k těmto energetickým silným kartám přistupovat s láskou, úctou a laskavostí...

otevřít

Mariášové karty

Jsou určité esoterické nauky, disciplíny, jejichž znalost nám pomáhá učinit vhled do našeho osudu...

otevřít

Cikánské karty

Pomocí výkladu cikánských karet vědmy mohou zjistit jak se Vám bude dařit v různých oblastech života...

otevřít